Powrót

Chłodzenie Adiabatyczne

Ekologiczne i ekonomiczne chłodzenie pomieszczeń

Chłodzenie adiabatyczne opiera się na zasadzie odparowania wody – wykorzystywanej w chłodzeniu ewaporacyjnym. Potrzebne ciepło pobierane jest z powietrza zewnętrznego. Dzięki temu metoda ta sprawdza się do chłodzenia pomieszczeń lub przestrzeni, zwłaszcza jeśli  na zewnątrz panują wysokie temperatury.  Wyróżniamy dwa typy chłodzenia adiabatycznego – chłodzenie bezpośrednie i pośrednie.

W przypadku chłodzenia bezpośredniego, powietrze przed schłodzeniem przepływa przez zwilżone wodą filtry celulozowe. Tam część wody ulega odparowaniu w strumieniu powietrza, co powoduje obniżenie temperatury powietrza. Lekko wzrasta wilgotność.

W przypadku chłodzenia pośredniego, powietrze schłodzone w drodze odparowania nie trafia bezpośrednio do pomieszczenia – za pośrednictwem wymiennika ciepła, kierowane jest do innego strumienia powietrza (zwykle pochodzącego z zewnątrz). Woda z powietrza nawiewanego zostaje zebrana na wymienniku ciepła, dzięki czemu chłodzenie pomieszczenia nie wiąże się ze wzrostem wilgotności bezwzględnej.

ColdStream – chłodzenie bezpośrednie

ColdStream – chłodzenie bezpośrednie

Zadaniem urządzenia Mark COLDSTREAM jest chłodzenie bezpośrednie.  Powietrze świeże jest pobierane z zewnątrz, a następnie przepływa przez zwilżone wodą filtry celulozowe. Dzięki odparowaniu wody, temperatura powietrza ulega obniżeniu w sposób naturalny i przyjazny dla środowiska. Technologia ta jest niezawodna, bezpieczna, nieskomplikowana i nie wymaga konserwacji.

System najlepiej sprawdza się w przypadku chłodzenia i  wentylacji dużych obiektów przemysłowych, takich jak warsztaty, garaże i hale spawalnicze.

Chłodzenie adiabatyczne COLDSTREAM
AIRSTREAM HYBRID – Chłodzenie pośrednie

AIRSTREAM HYBRID – Chłodzenie pośrednie

Urządzenie Mark Airstream Hybrid działa na zasadzie chłodzenia adiabatycznego pośredniego. To opatrzone urządzenie do odzysku ciepła posiada system adiabatyczny umieszczony w strumieniu powietrza powracającego z hali.

W lecie powietrze wywiewane ulega nawilżaniu, dzięki czemu możliwe jest chłodzenie adiabatyczne. Za pośrednictwem wymiennika ciepła, chłodne powietrze łączy się z ciepłym powietrzem zewnętrznym. Ten proces nie powoduje wzrostu wilgotności powietrza świeżego.

Urządzenie Airstream Hybrid wyposażone jest także w chłodnicę freonową (pompa ciepła). Jej załączenie pozwala dodatkowo osuszyć powietrze w pomieszczeniu, co usprawnia proces chłodzenia adiabatycznego, zwłaszcza w bardzo gorące dni z wysoką wilgotnością powietrza.

Dzięki zastosowaniu tej zasady, chłodzenie poprzez wentylację może stanowić bardzo tanią w eksploatacji i utrzymaniu  alternatywę. System jest również przyjazny dla środowiska. Zimą, centrala Airstream Hybrid pełni rolę wysokosprawnego urządzenia do odzysku ciepła, a pompa ciepła może spełniać funkcję nagrzewnicy wtórnej.

Centrala wentylacyjna AIRSTREAM
AWS-EPA Chłodnice suche adiabatyczne

AWS-EPA Chłodnice suche adiabatyczne

Mark AWS-EPA to seria chłodnic suchych adiabatycznych wyposażonych w zintegrowaną wstępną chłodnicę adiabatyczną. Zastosowanie chłodzenia wstępnego ma na celu schłodzenie powietrza pomieszczeniowego zanim trafi ono na wymiennik, co ma na celu zapewnienie zwiększenie mocy chłodniczej i generację oszczędności energii.

Dzięki zastosowaniu chłodnicy suchej adiabatycznej, wymiennik może uzyskać następujące temperatury:

  • OBSZARY O NISKIEM POZIOMIE WILGOTNOŚCI: 15ºC poniżej maksymalnej temperatury zewnętrznej
  • OBSZARY O ŚREDNIM I WYSOKIM POZIOMIE WILGOTNOŚCI: pomiędzy 10ºC a 5ºC poniżej maksymalnej temperatury zewnętrznej.
AWS-EPA Chłodnice suche adiabatyczne

Chcesz wiedzieć więcej?

Firma Mark Climate Technology ma w swojej ofercie szereg rozwiązań idealnych do chłodzenia Twojego budynku. Z przyjemnością udzielimy Ci darmowej porady.

Osoba kontaktowa(Required)
Adres
This field is for validation purposes and should be left unchanged.