Search
Język
Menu
WIODĄCY PRODUCENT SYSTEMÓW HVAC

Ekologiczne i ekonomiczne chłodzenie pomieszczeń

Czym jest chłodzenie adiabatyczne?

Chłodzenie adiabatyczne opiera się na zasadzie odparowania wody – wykorzystywanej w chłodzeniu ewaporacyjnym. Potrzebne ciepło pobierane jest z powietrza zewnętrznego. Dzięki temu metoda ta sprawdza się do chłodzenia pomieszczeń lub przestrzeni, zwłaszcza jeśli  na zewnątrz panują wysokie temperatury.  Wyróżniamy dwa typy chłodzenia adiabatycznego – chłodzenie bezpośrednie i pośrednie.

W przypadku chłodzenia bezpośredniego, powietrze przed schłodzeniem przepływa przez zwilżone wodą filtry celulozowe. Tam część wody ulega odparowaniu w strumieniu powietrza, co powoduje obniżenie temperatury powietrza. Lekko wzrasta wilgotność.

W przypadku chłodzenia pośredniego, powietrze schłodzone w drodze odparowania nie trafia bezpośrednio do pomieszczenia – za pośrednictwem wymiennika ciepła, kierowane jest do innego strumienia powietrza (zwykle pochodzącego z zewnątrz). Woda z powietrza nawiewanego zostaje zebrana na wymienniku ciepła, dzięki czemu chłodzenie pomieszczenia nie wiąże się ze wzrostem wilgotności bezwzględnej.

ColdStream – chłodzenie bezpośrednie

Zadaniem urządzenia Mark ColdStream jest chłodzenie bezpośrednie.  Powietrze świeże jest pobierane z zewnątrz, a następnie przepływa przez zwilżone wodą filtry celulozowe. Dzięki odparowaniu wody, temperatura powietrza ulega obniżeniu w sposób naturalny i przyjazny dla środowiska. Technologia ta jest niezawodna, bezpieczna, nieskomplikowana i nie wymaga konserwacji.

System najlepiej sprawdza się w przypadku chłodzenia i  wentylacji dużych obiektów przemysłowych, takich jak warsztaty, garaże i hale spawalnicze.

Airstream Hybrid – chłodzenie pośrednie

Urządzenie Mark Airstream Hybrid działa na zasadzie chłodzenia adiabatycznego pośredniego. To opatrzone certyfikatem Eurovent urządzenie do odzysku ciepła posiada system adiabatyczny umieszczony w strumieniu powietrza powracającego z hali.

W lecie powietrze wywiewane ulega nawilżaniu, dzięki czemu możliwe jest chłodzenie adiabatyczne. Za pośrednictwem wymiennika ciepła, chłodne powietrze łączy się z ciepłym powietrzem zewnętrznym. Ten proces nie powoduje wzrostu wilgotności powietrza świeżego.

Urządzenie Airstream Hybrid wyposażone jest także w chłodnicę freonową (pompa ciepła). Jej załączenie pozwala dodatkowo osuszyć powietrze w pomieszczeniu, co usprawnia proces chłodzenia adiabatycznego, zwłaszcza w bardzo gorące dni z wysoką wilgotnością powietrza.

Dzięki zastosowaniu tej zasady, chłodzenie poprzez wentylację może stanowić bardzo tanią w eksploatacji i utrzymaniu  alternatywę. System jest również przyjazny dla środowiska. Zimą, centrala Airstream Hybrid pełni rolę wysokosprawnego urządzenia do odzysku ciepła, a pompa ciepła może spełniać funkcję nagrzewnicy wtórnej.

Chcesz wiedzieć więcej?

Firma Mark Climate Technology ma w swojej ofercie szereg rozwiązań idealnych do chłodzenia Twojego budynku. Chciałbyś dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z nami telefonicznie pod numerem +48(0)34 368 34 43 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej – wysyłając wiadomość na adres info@markpolska.pl. Z przyjemnością udzielimy Ci darmowej porady.

© Mark 2021 | Regulamin strony | Warunki dostawy | Newsnet | Cookies