Powrót

Historia

Tradycyjnie wiodący producent systemów HVAC

Firma Mark Climate Technology koncentruje się na kontroli klimatu w dużych budynkach od 1945 roku. Pod nazwą „Ingenieursbureau Gebroeders Van der Mark NV” firma rozpoczęła produkcję i sprzedaż giętarek i nagrzewnic powietrza zasilanych węglem. Od połowy lat pięćdziesiątych bracia Van der Mark coraz bardziej skupiali się na ogrzewaniu budynków kubaturowych. W tym celu sami skonstruowali wiszące gazowe nagrzewnice powietrza. Tak powstała seria GS: unikalny system, który do dziś jest liderem na europejskim rynku HVAC.

Pomysłowość nadal charakteryzuje firmę Mark, która jest obecnie wiodącym dostawcą asortymentu służącego do ogrzewania, chłodzenia i wentylacji. Oznacza to, że klienci mogą polegać na jednym dostawcy w zakresie kompletnego systemu klimatyzacji.

Kilka najważniejszych wydarzeń z historii Mark Climate Technology:

1945: Założenie firmy Ingenieursbureau van der Mark

1945: Założenie firmy Ingenieursbureau van der Mark

15 sierpnia 1945 r. bracia Kees i Gjald van der Mark zakładają firmę Ingenieursbureau van der Mark.

Po II wojnie światowej zaistniała potrzeba odbudowy Holandii. Zarówno przed, jak i w trakcie wojny, większość hal produkcyjnych nie była ogrzewana. Gdy tylko pojawiło się paliwo, a później węgiel i torf, powstało zapotrzebowanie na ogrzewanie hal produkcyjnych. Wtedy właśnie bracia Van der Mark postanowili stworzyć przemysłową nagrzewnicę powietrza.

1946: Föhn

1946: Föhn

Pierwsze przemysłowe nagrzewnice powietrza firmy Mark były zasilane torfem i węglem. Wadą tego rozwiązania była konieczność regularnego uzupełniania paliwa, z czym wkrótce poradzono sobie, opracowując palnik olejowy. W latach 60-tych produkowana była też stojąca nagrzewnica powietrza zasilana gazem: Mark Föhn.

Nagrzewnica Mark Föhn doskonale nadawała się do ogrzewania obiektów sakralnych i obecnie zapewnia ogrzewanie ponad 2000 kościołów w Holandii i Belgii łącznie.

1947: Hydrauliczne Giętarki Rur

1947: Hydrauliczne Giętarki Rur

Jedną z pierwszych dziedzin działalności firmy Mark była produkcja i sprzedaż hydraulicznych giętarek do rur. Ten nieoczywisty pomysł pojawił się, gdy bracia Van der Mark poszukiwali sposobu na generowanie dochodów poza sezonem grzewczym. Ponieważ po wojnie głównym obszarem działań przemysłu instalacyjnego było instalowanie brakujących rur, istniało zapotrzebowanie na maszyny do gięcia rur. Tak powstała giętarka do rur Mark.

Produkt jest częścią naszej oferty od ponad 75 lat.

Giętarka do rur Mark dzisiaj
1950: Grzejniki kolumnowe

1950: Grzejniki kolumnowe

Później rozpoczęto produkcję grzejników. W przeszłości były one wykonane z żeliwa. Urządzenia te były ciężkie i miały dużą zawartość wody, co sprawiło, że proces ogrzewania był bardzo powolny. Bracia Van der Mark rozpoczęli produkcję grzejników kolumnowych z blachy stalowej. Takie grzejniki miały mniejszą wagę i ograniczoną zawartość wody, co umożliwiło szybsze nagrzewanie pomieszczeń.

1965: Produkcja podwieszanych nagrzewnic powietrza

1965: Produkcja podwieszanych nagrzewnic powietrza

Ponieważ stojące nagrzewnice powietrza zajmowały powierzchnię użytkową, wzrosło zapotrzebowanie na rozwiązanie oparte na urządzeniach podwieszanych. Aby nadążyć za konkurencją, firma Van der Mark rozpoczęła produkcję ściennych nagrzewnic powietrza. Tak powstała seria GS, unikalny system, który do dziś przoduje na europejskim rynku grzewczym.

Z biegiem lat urządzenie to stało się tym, czym jest dzisiaj: wysokowydajną kondensacyjną nagrzewnicą gazową z palnikiem modulowanym.

Nagrzewnica gazowa kondensacyjna GS+
1983: Rodzina Bruinsma

1983: Rodzina Bruinsma

Od 1983 roku firma Mark pozostaje w rękach rodziny Bruinsma. Dyrektor G.J.H.A. Bruinsma (1944 – 2008) przekształcił innowacyjną firmę w organizację o zasięgu międzynarodowym.

1987: Mark Eire

1987: Mark Eire

Aby zwiększyć moce produkcyjne firmy Mark Climate Technology, w 1987 roku otwarto drugą fabrykę w Irlandii. W tamtym czasie oddział ten był odpowiedzialny głównie za produkcję urządzeń przeznaczonych na eksport oraz rynek krajowy. Ponadto, produkowane są tu wodne nagrzewnice powietrza TANNER MDA oraz wentylatory recyrkulacyjne ECOFAN W.

Z biegiem lat oferta Mark Climate Technology była dalej rozszerzana. W latach 90-ych opracowano promiennik z czarną rurą o maksymalnej mocy do 100 kW.

1995: Infra Line

1995: Infra Line

Z biegiem lat oferta Mark Climate Technology była dalej rozszerzana. W latach 90-ych opracowano promiennik z czarną rurą o maksymalnej mocy do 100 kW.

Oprócz promienników gazowych, firma Mark Climate Technology posiada teraz w swoim asortymencie również panele promiennikowe zasilane wodą grzewczą oraz elektryczne promienniki podczerwieni.

Promiennikowego gazowe Mark
2012: Urządzenie do odzysku ciepła AIRSTREAM

2012: Urządzenie do odzysku ciepła AIRSTREAM

Firma Mark stale się rozwija, również w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i obiegu zamkniętego surowców. Dobrym przykładem jest nasz rekuperator Mark Airstream. To urządzenie o sprawności odzysku ciepła na poziomie 90% zapewnia teraz optymalną jakość powietrza w wielu budynkach. Za pomocą pompy ciepła urządzenie może również ogrzewać i chłodzić bez użycia gazu ziemnego.

Urządzenie do odzysku ciepła, AIRSTREAM, dostępne jest w dwóch wersjach instalacji: wewnętrznej i zewnętrznej. AIRSTREAM CFX wyposażony jest w certyfikowany przeciwprądowy wymiennik ciepła o wysokiej sprawności wyposażony w przepustnicę typu bypass. AIRSTREAM HWX to z kolei urządzenie wyposażone w odporny na korozję, obrotowy wymiennik ciepła.

Centrala wentylacyjna AIRSTREAM
2018: Zakup terenu przemysłowego Beneden Verlaat

2018: Zakup terenu przemysłowego Beneden Verlaat

W 2018 roku firma Mark Climate Technology kupiła sąsiednie budynki terenu przemysłowego Beneden Verlaat w Veendam. Cały obszar przemysłowy o powierzchni 8 hektarów jest obecnie własnością producenta urządzeń HVAC. Firma Mark była już właścicielem części tego terenu, ale potrzebowała więcej miejsca.

„Przerośliśmy samych siebie”, mówi dyrektor generalny Jan Koop de Boer. „Nasza produkcja znacznie wzrosła w ostatnich latach. Zainwestowaliśmy dużo w maszyny i dodatkowy personel aby sobie z tym poradzić, ale potrzebujemy oczywiście miejsca”.

Jednym z celów firmy Mark jest wygospodarowanie większej ilości miejsca na stale wzmagającą się produkcję central wentylacyjnych i rekuperatorów.

2022: Rozbudowa parku maszynowego

2022: Rozbudowa parku maszynowego

W celu zwiększenia mocy produkcyjnych, zakupione zostały dwie fabrycznie nowe maszyny marki Trumpf. Wraz z pojawieniem się zautomatyzowanej giętarki TruBend Center 7030 i wycinarki laserowej TruLaser 1030, podwajamy nasze moce produkcyjne.

Więcej o Zakładzie Produkcyjnym Mark